Seznamte se pravidly stolního fotbálku
Stolní fotbal je velmi lákavou kratochvílí nejenom barů a hospůdek, jelikož ho můžeme pořídit i domů. Důležité je znát pravidla stolního fotbálku, jelikož jedině tak bude mít hra skutečně potřebnou úroveň. Prvním krokem je správný počet hráčů. Nejčastěji hrají na každé straně dva, ale setkat se můžeme i s variantami, kdy je celý fotbálek pro dva, nebo třeba i pro 6 nebo 8 hráčů. To už mluvíme spíše o různých zajímavých raritách.
Co není dovoleno?
Důležité je vědět i to, co není dovoleno. V první řadě to bývá takzvané protáčení tyče, na které jsou umístěni hráči. Dále stolní fotbálek obvykle zakazuje i to, aby byla v herním prostoru použita naše ruka. Když už, tak jenom k nezbytnému posunutí zaseknutého míčku. Jinak by měla být vždy jenom na madlech a nikde jinde. Stejně tak je zakázáno během hry s fotbálkem jakkoliv manipulovat, a to třeba ve snaze ho různě naklánět a znemožnit tak soupeři bezproblémovou hru.
Někdy může být zakázáno také vstřelení gólu hned z prvního dotyku, a to ihned po hození míčku na hrací plochu. Toto pravidlo nemusí platit vždy a tak pokud stolní fotbal plánujete hrát, je dobré si ho ujasnit před započetím každé hry.
Jak hrát?
Podívejme se i na postup hry. Ten je velmi jednoduchý. Stolní fotbal a utkání v něm vždy začíná hozením míčku. Cílem je dostat ho pomocí hráčů do brány soupeře. Nerozhoduje, zda je to přímo, nebo odrazem o mantinel, nebo jiného hráče. Logicky se hraje až do té doby, než bude známý vítěz. Tedy tým, který v souvislosti s počtem míčků vstřelil více branek, než tým druhý. Poté může být zahájeno další utkání v této hře. Počet míčků může být různý. Ve většině případů se pohubuje okolo deseti. Většinou v lichém počtu, aby byl vždy znám konkrétní vítěz celého utkání. Vstřelená branka se vždy počítá klasicky, jako jeden jediný bod, který dané družstvo získá.