Průvodce výběrem nadzemního bazénu
Nadzemní bazény stále patří na českých zahradách mezi nejoblíbenější varianty letního koupání hned vedle trampolín 366 cm, nejoblíbenější varianta pro dětské skákání. A není divu, jejich koupě vás nezruinuje a jejich montáž hravě zvládne opravdu každý.
Oproti zapuštěným bazénům mají však i další výhody, například tu, že jejich údržba není nikterak náročná. Obzvláště pak u velmi populárních bazénů s nafukovacím okrajem - jakmile vás první letní paprsky navnadí na vodní radovánky, stačí deset minut nafouknutí a napuštění a bazén rázem stojí. Co víc si přát?
A protože léto se nezadržitelně blíží, v dnešním článku vám prozradíme, jak při výběru nadzemního venkovního bazénu postupovat a na co si dát pozor.
1) Nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Ještě předtím, než se zaměříte na tvar bazénu nebo jeho hloubku, promyslete si, z jakého materiálu byste bazén chtěli mít, a zdali lpíte na konstrukci či nikoliv. Zohledněte nejen své požadavky, ale berte v potaz také věk a plavecké schopnosti svých dětí. Zatímco teenager vám za menší bazének s prstencovým okrajem pravděpodobně ruce nadšením neutrhne, pro začínající plavce se může jeden z těchto nejžádanějších venkovních bazénů zdát jako skvělá volba.
V zásadě lze tedy říci, že trh nabízí 3 základní typy nadzemních bazénů, a to:
- Nafukovací bazény
- Foliové bazény spevnou konstrukcí
- Plastové bazény
Představujete-li si nízkou pořizovací cenu a jednoduchou montáž, potom se nafukovací bazén jeví jako ideální řešení. Nemusíte se však obávat, že by se některý z faktorů odrazil na kvalitě, většina dnešních bazénů s nafukovacím lemem se totiž vyrábí z obzvláště silného PVC, takže jejich stěny jsou pevnější, než byste čekali.
S foliovými bazény s ocelovou či plastovou konstrukcí se nám potom otevírají širší možnosti, co se tvaru i velikosti týče, avšak dostáváme se rovněž do vyšších cenových relací. Jestliže toužíte po vzhledném bazénu, který dokonale splyne s vaší zahradou, a stejně tak, chcete-li si v bazénu doopravdy zaplavat, poohlédněte se po bazénu s konstrukcí. Tento typ bazénů si mimo jiné žádá pevnější a silnější podloží.
Plastový bazén ocení každý, jehož srdce prahne po zapuštěném bazénu, ale jeho finanční prostředky mu jej bohužel nedovolí. Bez problémů jej totiž zapustíte do země, kde vám pak díky jeho vysoké odolnosti může vydržet roky.
2) Tvar a velikost
Mezi další důležité parametry patří bezesporu tvar bazénu. Kulatý, oválný... nebo obdélníkový? To záleží jen na vás a vašich prostorových možnostech. Kulaté nadzemní bazény z naší nabídky dosahují zpravidla maximálního průměru 5 metrů, zatímco oválné či obdélníkové vám se svým téměř dvojnásobným průměrem poskytnou o něco lepší plavecké podmínky, a také dostatek prostoru pro všelijaké nafukovací doplňky, nafukovacího člunu nevyjímaje.
3) Hloubka
A tímto se pomalu ale jistě dostáváme k hloubce bazénu. Nadzemní bazény obvykle seženete o hloubce 0,1 - 1,5 m, což sice není hloubka hodná extrémních skokanských dovedností, nicméně na pohodlné plavání už stačí.
Pořizuji bazén primárně kvůli dětem nebo si v něm hodlám dávat každé ráno 60 bazénů? A co až děti za rok, dva, odrostou, bude jeho hloubka stále vyhovující? To všechno jsou otázky, které vám při rozhodování u dalšího neméně důležitého parametru pomohou.
Dobrá, samotný bazén jsme vybrali, ale co dál? Co dalšího byste při koupit neměli opomenout?
4) Filtrace
Nechat se do bazénu každý den zlákat křišťálově čistou vodou, to je snem každého majitele bazénu. Za průzračnou hladinou vody se neskrývá spousta úsilí, ale jen kvalitní filtrace. Nabízí se vám v podstatě dvě možnosti: filtrace kartušová nebo písková.
- Kartušová filtrace
Kartušovou filtraci lze přirovnat k filtru na kávu, neboť se veškeré nečistoty zachytávají do filtrační vložky, kterou je třeba několikrát do týdne umýt a alespoň jednou za měsíc úplně vyměnit. Hodí se spíše do menších, nárazově užívaných bazénů.
- Písková filtrace
Oproti tomu pískové filtrace jsou dnes již běžnou součástí venkovních bazénů a dá se říci, že zastaralejší kartušové filtrace plně nahrazují. Písková filtrace pracuje na přírodním principu, to znamená, že proces filtrování spočívá v pískové náplni, kde se v křemičitém písku nečistoty zachytávají. Náplň stačí obměnit 1 x za jeden či dva roky, jinak samotná filtrace nevyžaduje náročnou údržbu.
Písková filtrace nejenže zachytí i okem neviditelné nečistoty, ale také výrazné sníží používání bazénové chemie, která může být příčinou alergických reakcí či ekzémů.
5) Bazénová chemie
Ačkoliv písková filtrace spotřebu bazénové chemie sníží, úplně se bez ní neobejdete. Doporučujeme pořídit si minimálně šokovou dezinfekci, kterou oceníte zejména při uvedení bazénu do provozu. Díky ní se zbavíte nežádoucích řas a zároveň předejdete i jejich tvorbě. Jiskru bazénové vodě pak dodáte vločkovačem.
6) Příslušenství
Co se příslušenství týče, kromě pískové filtrace a bazénové chemie by vám určitě neměly chybět schůdky do bazénu, ruční vysavač k odstranění usazených nečistot na samém dně bazénu, a v neposlední řadě také podkladová podložka pod bazén